sarmısaklı yoğurtlu mis gibi patates kızartması.ben  bayılırım  hele  torunum
annene papites yiyelimmi ne dersin
diyince  akan sular durur bide ketçap  ister sokma da al annene oda ketçapa papites atırıcak onun adıda sokma oluyor kuzum daha 4 yaşında .


işte  size  bizim ve tarifini verdiğim herkesin
çok beğendiği papites  afiyetolsun
Malzemeler:

Patates
Kızartmalık yağ

1 bardak yoğurt
1-2 diş sarmısak

Patatesleri ince ince dilimleyin. Derin bir kaba, kızartma tavanıza ya da fritözünüze 2-3 parmak seviyesinde kızartmalık yağ koyup bu yağı kızdırın. Yağın hazır olup olmadığını küçük bir patates dilimi ya da bir parça ekmek atıp kızartarak anlayabilirsiniz.

Patatesleri üst üste gelmeyecek şekilde kızartma tavasına bırakıp kızartın. Patatesleri yağa bırakır bırakmaz spatula ile karıştırmayın. Bu patateslerin parçalanıp birbiri ile yapışmasına neden olabilir. Onun yerine tavayı hafifçe oynatabilirsiniz. Patatesler yağın üzerine doğru çıkmaya başladıktan sonra spatula ile karıştırıp alt üst edebilirsiniz.

Patatesleriniz kızardığında kağıt havlu ya da süzgeç üzerinde bekleterek fazla yağını alın.

Patatesler kızarırken bir yandan sarmısakları soyun ve ezin. Ezme işlemini havanda ya da sarmısak ezme aleti ile yapabileceğiniz gibi sarmısakları ince ince dilimleyip bir kabın içinde bardak ya da cezve gibi sert bir cismin tabanını kullanarak da yapabilirsiniz.

Yoğurdu kaseye alıp karıştırarak ezin. Üzerine daha önceden ezdiğiniz sarmısağı ilave edip karıştırın.

Sarmısaklı yoğurdu kasede patates dilimlerinin yanında ya da dilimlerin üzerine dökerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !